Crash – HM 417


Separatyści zamierzali zestrzelić samolot ukraińskiej armii, ale trafili w Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych – podają ukraińscy dziennikarze. „W ukraińskim ministerstwie obrony twierdzą, że rosyjska obrona przeciwlotnicza wydała rozkaz zniszczenia ukraińskiego samolotu. W wyniku błędu rakieta trafiła w maszynę cywilną” – napisał na Facebooku redaktor naczelny portalu censor.net Jurij Butusow. Ukraińskie media opublikowały wpis dowódcy separatystów Igora Striełkowa, który pochwalił się na rosyjskim portalu społecznościowym „Wkontaktie”, że „jego ludzie właśnie zestrzelili samolot”. „W regionie Toreza przed chwilą został zestrzelony An-26. Spadł za kopalnią. Uprzedzaliśmy, że nie wolno latać na naszym niebie” – napisał Striełkow, zwany przez separatystów jako Girkin !

10374032_1442066976058414_8075113706462562082_n

Ofiara dziecka znaleziona w polu po po upadku i rozbiciu Boeinga 777
W rozmowach telefonicznych z Władimirem Putinem przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji zażądali, by zmusił separatystów do współpracy w wyjaśnieniu okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego i zagrozili Rosji kolejnymi sankcjami.
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział wieczorem Putinowi, że cierpliwość Zachodu wobec Rosji jest już na wyczerpaniu. Jak poinformował rzecznik brytyjskiego rządu, Cameron dał wyraźnie do zrozumienia, że prezydent Rosji musi zmienić swą politykę i pomóc w deeskalacji konfliktu na Ukrainie. Najważniejsze jest teraz, jak podkreślił Cameron, zapewnienie międzynarodowym ekspertom nieograniczonego dostępu do wraku malezyjskiego samolotu. Brytyjski premier zagroził, że wobec rosyjskiej „bezczynności” już we wtorek szefowie dyplomacji UE mogą podjąć decyzję o zaostrzeniu sankcji wobec Moskwy.
Putin i Hollande chcą „obiektywnego wyjaśnienia” ?
Wieczorem z Władimirem Putinem rozmawiali telefonicznie także prezydent Francji Francois Hollande oraz szefowie rządów Holandii i Niemiec, Mark Rutte i Angela Merkel. Jak podała służba prasowa Kremla, Putin i Hollande byli zgodni co do konieczności „obiektywnego i wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności katastrofy malezyjskiego samolotu”. Obaj przywódcy, według Kremla, podkreślili potrzebę natychmiastowego przerwania walk na wschodzie Ukrainy jako podstawowego warunku dla umożliwienia pracy międzynarodowych ekspertów w miejscu katastrofy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s