Christmas tree


WINTER – ZIMA – www.zima.blox.pl

60-letni świerk, który mierzy 25 metrów, jest darem czeskiego miasta Domažlice. Został wybrany w leśnictwie Folmava w pobliżu granicy z Niemcami.

Położone nieopodal graniczne miasto Waldmünchen i władze Bawarii przejęły koszty transportu drzewka, poinformował burmistrz Domažlic, Miroslaw Mach. Jak było ustalone wcześniej, przygotowaniem podarunku dla papieża Franciszka zajęła się znana bawarska historyczna grupa „Schwarze Leibwächter” (czarna straż), która od lat organizuje słynne pokazy plenerowe na zamku w Waldmünchen nawiązujące do XVII-wiecznych wydarzeń w Bawarii. Ta sama grupa ludzi podarowała papieżowi Janowi Pawłowi II w 1984 roku. W trzy lata później pokazy w Wandmünchen obejrzał ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Joseph Ratzinger.

Pierwsza choinka z Czech została podarowana papieżowi do Watykanu w 1999 roku. Pochodziła z Beskidów i była darem rządu Republiki Czeskiej. Choinka z Czech dotarła do Watykanu w czwartek 5 grudnia i została ustawiona na Placu św. Piotra wśród 60 mniejszych bożonarodzeniowych drzewek.choinka1Watykanuchoinka Watykanu

Domažlice, podniósł do rangi wolnego miasta król Czech, Przemysł Otokar II. Miasto do dziś odgrywa ważną rolę w podtrzymywaniu czeskiej tożsamości. Dlatego też wspólne „nadgraniczne” przekazanie bożonarodzeniowej choinki do Watykanu ma symboliczne znaczenie w zbliżeniu Czechów i Niemców w Unii Europejskiej, podkreśliła agencja CTK.choinka watykanu ceremonia zapalania lampekW zapaleniu świateł na bożonarodzeniowej choince na Placu św. Piotra w Watykanie wspólnie uczestniczyli biskupi Bawarii oraz Czech. Na uroczystość przybył biskup Ratyzbony Rudolf Voderholzer na czele grupy pielgrzymów z bawarskiego Waldmünchen, które ufundowało tegoroczną choinkę oraz arcybiskup Pragi kard. Dominik Duka i biskup pilzneński František Radkovský. Ze strony władz państwowych Bawarii na uroczystość na Watykanie uczestniczył minister ds. europejskich i stosunków regionalnych Beate Merk (CSU), a rząd Niemiec reprezentował Christian Schmidt, przedstawiciel niemieckiego ministerstwa obrony.

choinkaWesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2014 życzy: KK

Zobacz również,look: www.zima.blox.pl

Jedna uwaga do wpisu “Christmas tree

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s