Amazon przychodzi do Polski


Amerykański gigant internetowej sprzedaży detalicznej Amazon ma w naszym kraju uruchomić trzy centra logistyczne. Dwa z nich w pobliżu Wrocławia, jedno pod Poznaniem w miejscowości Sady w gminie Tarnowo Podgórne
Amazon planuje budowę 5 centrów logistycznych w naszej części Europy, w tym trzy zlokalizowane w Polsce, a dwa w Czechach. To z nich będą wysyłane towary do krajów całego kontynentu. Dotychczas osiem europejskich placówek firmy zlokalizowanych było w Niemczech. Przed dwoma tygodniami w jednej z nich doszło do strajków.
Informację o polskich planach inwestycyjnych amerykańskiej sieci sprzedaży internetowej opublikował „Puls Biznesu”. Doniesienia te udało nam się potwierdzić w urzędach miejskich w Poznaniu i we Wrocławiu.

Podpoznańskie centrum powstanie w miejscowości Sady w gminie Tarnowo Podgórne. Czeka tu kilkaset hektarów terenów przygotowanych pod inwestycje. Zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego zostały one przeznaczone na zakłady produkcyjne, magazyny, obiekty usługowe i handlowe. Już teraz na terenie gminy działa około 4 tys. podmiotów gospodarczych polskich i zagranicznych. Swoje siedziby mają tu takie firmy jak Man, Scania czy Volvo Lidl, Auchan. Do gminy przyciągają inwestorów korzystne ulgi w podatku od nieruchomości.

Obrazek

Jak mówi nam Paweł Marciniak, rzecznik prasowy prezydenta Poznania i Urzędu Miasta, w centrum logistycznym w Sadach zatrudnienie znajdzie około 2 tys. osób. W sezonie, czyli w okresie przedświątecznym, liczba ta może ulec podwojeniu. Podpoznańskie centrum ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną w sezonie przedświątecznym 2014 roku, a to oznacza, że zostanie uruchomione w lecie przyszłego roku. Powierzchnia planowanego centrum to 100 tysięcy metrów kwadratowych. Wartość całej inwestycji to 100 mln dolarów.
Dwa wrocławskie centra mają zostać zbudowane w pobliżu miasta w dobrze skomunikowanych obszarach – mówi nam Magdalena Okulowska z Urzędu Miasta, choć odmawia podania dokładnych lokalizacji i wartości inwestycji. Podkreśla natomiast, że inwestorowi zależy na tym, by budowa ruszyła jeszcze w tym roku, a pierwsze z centrów zostało otwarte w połowie przyszłego. Liczba osób zatrudnionych w obu wrocławskich centrach ma sięgnąć 4 tys. i podobnie jak pod Poznaniem ma powiększać się w okresie przedświątecznym.

Niemcy ich wyrzucili z powodu niskich zarobków i strajków, to przychodzą do Polski

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Amazon przychodzi do Polski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s