Tea – herbata


green-tea-leavesHERBATA – TEA – być może już wkrótce zostanie oficjalnie uznana za produkt niezbędny dla zdrowia… Nie tylko przeznaczona jest do picia -specjalnie przyrządzony wyciąg wykorzystuje się w lecznictwie jako środek nasenny i przeciwbólowy – ze świeżych listków można przygotować smaczną sałatkę -olej uzyskany z nasion wykorzystuje się w przemyśle spożywczym i mydlarskim – Herbata jest także bogatym źródłem witamin,minerałów i innych cennych komponentów o właściwościach przeciwdziałających starzeniu, wykorzystywanym w kosmetyce.Nazwa herbaty pochodzi od miasteczka Pu-Erh w chińskiej prowincji Yunnan. To „stara” herbata, która jak dobre wino, długo dojrzewa. Liście zebrane w lipcu, po wstępnej fermentacji, leżakują 5-6 lat w ciemnym, wilgotnym miejscu. Bogactwo związków czynnych i zachodzące w tym czasie procesy nadają im wyjątkową wartość i ziemisty smak, który czasem jest poprawiany sokiem i aromatem (herbaty Pu Erh aromatyzowane). Pierwsze torebki z herbatą uszyte były z jedwabiu i pełniły rolę próbek wysyłanych klientom. Była to promocja wymyślona w 1904 r. przez Thomasa Sullivana z Nowego Jorku. Pierwsze herbaty ekspresowe, w kwadratowych torebkach, dotarły do Europy w 1951 r.
Skutecznie poprawia funkcjonowanie i wygląd skóry – przedłuża jej młodośc, koi podrażnienia, dodaje blasku i pomaga w zadbaniu o szczupłą sylwetkę.
Herbata chińska to wiecznie zielony krzew lub drzewo z rodziny kameliowatych, które w stanie dzikim rośnie w Azji, ale uprawiana jest również w Afryce i Ameryce Południowej.

FOP – Flowery Orange Pekoe – jest to herbata zrobiona z pierwszego liścia pędu i końcowego pączka. Są w niej młode, miękkie, delikatne listki i tipsy. GFOP – Golden Flowery Orange Pekoe – jest to herbata ze ‚złotymi tipsami’ , czyli koniuszkami złocistożółtych pączków. FTGFOP – Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe – jest to FOP o bardzo wysokiej jakości. SFTGFOP – Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe – najwyższej jakości FOP. OP – Orange Pekoe – jest to herbata o długich, spiczastych liściach, większych od FOP, rzadko zawiera tipsy. P – Pekoe – herbata z krótszych, mniej delikatnych liściach niż OP. FP – Flowery Pekoe – liście te zwijane są w kulki. PS – Pekoe Souchong – zawierają krótsze i twardsze liście niż P. S – Souchong – herbata o dużych liściach, które zwija się podłużnie otrzymując nierówne kawałki. Często są to herbaty chińskie „dymne”.
Jak parzyć herbatę
Zawsze używaj do gotowania zimnej świeżej wody. Nigdy nie gotuj wody ponownie;
Wlewaj wrzątek bezpośrednio do filiżanki – nigdy nie wsypuj herbaty do filiżanki zalanej wrzątkiem;
Jeżeli wolisz herbatę w saszetkach, nigdy ich nie wyciskaj po zaparzeniu herbaty (wyciskanie uwalnia nadmiar kofeiny, która popsuje smak herbaty);
Zawsze nakrywaj czymś filiżankę (np. talerzykiem);
Wyrzuć liście tuż po zaparzeniu herbaty;
Nie pozwól, aby herbata się schłodziła – pij ją, dopóki jest ciepła.Modny kolor roku 2013

Zobacz,look: http://www.modexp.blox.pl

Show Casting – http://acwworldwide.com/